Historia

Historia kajak polo na świecie

Pierwszymi twórcami kajaka byli Eskimosi, Samo słowo ,kajak” wywodzi się z ich języka i oznacza czółno służące do polowania. Do budowy pierwotnych łódek wykorzystywano skóry fok, którymi obciągano szkielet stworzony z ości ryb i fragmentów drzewa. Prekursorem w budowie drewnianych kajaków byt Szkot John MeGregor, który swój pierwszy turystyczny kajak zbudował w 1860. Z upływem lat zaczęto wykorzystywać te pojazdy do rywalizacji i tak powstała dyscyplina sportu jaką jest kajakarstwo, Po raz pierwszy wyścigi na kajakach zostały wprowadzone do programu Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1936 roku. W Europie na przełomie lat trzydziestych XX wieku powstało canoe-polo- czyli piłka kajakowa (Andziak, Pawelec 1998). Państwami prekursorskim, które jako pierwsze zaczęły grać W kajak polo były: Holandia, Francja, Włochy, Anglia, Irlandia, Belgia, Niemcy. W podobnym czasie kajak polo pojawiło się poza granicami Europy: w Australii, Japonii, Brazylii, Tajwanie, Kanadzie, Nowej Zelandii a nawet w Republice Południowej Afryki. Pierwsze informacje o piłce kajakowej w Polsce pochodzą z lat trzydziestych. W naszym kraju była to raczej forma zabawy na kajakach, jednak niektóre wcześniej wymienione kraje jak: Australia, Francja czy Anglia pod koniec lat trzydziestych posiadały zorganizowany system rozgrywek ligowych. Turnieje canoe polo rozgrywane były na arenie krajowej raz na jakiś czas dochodziło do spotkań zaprzyjaźnionych klubów z sąsiadujących państw.

W roku 1986 został powołany komitet kajak polo przy Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Kolejnym krokiem byto wprowadzenie 1990 roku międzynarodowych przepisów.

Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata zorganizowała Wielka Brytania, a miało to miejsce w Sheffield w 1994 roku. Mistrzami świata, zarówno wśród kobiet jak mężczyzn, zostały drużyny z Australii. Kolejne zawody rangi mistrzowskiej odbyły się W Adelajdzie (Australia) 1996 po raz kolejny tytuł wśród mężczyzn wywalczyli zawodnicy z Australii a w konkurencji kobiet drużyna Wielkiej Brytanii.

Mistrzostwa Europy po raz pierwszy zostały zorganizowane w Rzymie w1995 roku, zwycięzcami w grupie mężczyzn zostali Brytyjczycy, kobiet Niemki. Warto zaznaczyć, ze kraje będące prekursorami canoe polo, do dziś wiodą prym w rozgrywkach na arenie międzynarodowej(W. Kudlik 2001).

Historia kajak polo w Polsce

Jak już wcześniej wspomniałem kajak polo powstało na zachodzie Europy. Do Polski dyscyplina ta trafiła dzięki wyjazdom reprezentacji kajakarzy klasycznych i górskich w połowie lat siedemdziesiątych. Pierwszy turniej odbyt się 1975 roku podczas obchodów 1. maja. Zawody rozegrano we Wrocławiu na rzece Odrze, uczestnikami byli kajakarze studiujący na Akademii Wychowania Fizycznego. Następnie podjęto próby stworzenia ligi na wzór zachodnich krajów, ruszyła produkcja kajaków do gry, przetłumaczono przepisy, jednak kluby kajakowe nie zainteresowały się tą formą rywalizacji. W kolejnych latach Wrocław był organizatorem turniejów odbywających się na basenie 50 metrowym. Drużyny rywalizujące składały się przeważnie z kajakarzy górskich i klasycznych. Turniej odbywały się w latach 1976-78. Z roku na rok sytuacja kajak polo ulegała pogorszeniu, sprzęt przestał być modernizowany, przestały być organizowane turnieje. Jednak piłka kajakowa były wykorzystywana w zajęć, podczas obozów letnich AWF-u wrocławskiego z dawnych lat pozostało tylko kilka zabytkowych kajaków które znajdują się w Olejnicy uczelnianej letniej bazie AWF-u Wrocław. O kajak polo przypomniano sobie w latach dziewięćdziesiątych podczas tworzenia projektu sportu dzieci i młodzieży zrzeszonych w UKS. Zadaniem klubów było propagowanie sportu wśród najmłodszych przy wykorzystaniu mini gier. Dzięki temu kajak polo miało być wstępnym etapem szkolenia kajakarzy. Następnym krokiem do rozwoju dyscypliny było zakupienie sprzętu przez UKFIT przekazanie go do klubów. W 1994 roku W Polsce działało i rywalizowało ze sobą 39 Uczniowskich Klubów Sportowych grających piłkę kajakową. Cztery lata później liczba klubów zwiększyła się do 91. Polski Związek Kajakowy opracował i wydał pierwsze materiały szkoleniowe dla przyszłych instruktorów. W efekcie poziom turniejów zaczął się podnosić i coraz więcej młodzieży zaczęło grać w kajak polo. W roku 1996 Europejska Federacja kajakowa (ECA) zorganizował w Portugalii kurs szkoleniowy dla trenerów sędziów. Celem kursu było propagowanie canoe polo z ramienia PZkaj do Portugalii pojechało 4 szkoleniowców i 5 zawodników. Kurs był prowadzony przez zawodników trenerów z Francji. Program szkoleniowy obejmował wiedze z zakresu: Teorii treningu sportowego, przepisów gry, praktycznych zajęć z nauki techniki taktyki na wodzie.

Zostały również rozegrane mecze sparingowe. Zdobyte doświadczenie za granicą zaowocowało wydaniem materiałów szkoleniowych, organizacją kursów doszkalających dla trenerów i sędziów, a następnie zostały przetłumaczone międzynarodowe przepisy gry w kajak polo. Kurs ten był momentem zwrotnym dla polskiej piłki kajakowej, można powiedzieć że od tego w momentu dyscyplina ta stała się sportem wyczynowym w naszym kraju.

Początek reprezentacji Polski

cdn….

Sponsorzy:

Partnerzy: